www.historiawag.euhistoriawag.eu

Wystawy

W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy od 5 listopada 2010 r. do 23 stycznia 2011 r. będzie można obejrzeć Zbiory Metrologiczne Aliny i Juliusza Gustowskich. Politechnika Lubelska - wystawa z cyklu historia przemysłu lubelskiego prezentująca fabrykę wag.

Publikacje

Dział publikacje zawiera opis i linki do publikacji umieszczonych w internecie. Ostatnio przeczytane w Przeglądzie Technicznym nr 24 z 2010r " Wagi z Lublina. Autorzy - Krystyna Schabowska, Zdzisław Kwiatkowski

Historia nowożytna - sytem Berangera


Beranger
Kolejną ważna postacią mającą wpływ na rozwój wag mechanicznych był ... Beranger.

Wagi typu Berangera

Budowę tego typu wag oraz zasadę działania przedstawia szkic na rys.2. Głównymi elementami wagi są: dzwignia główna (B), dwie dzwignie pomocnicze (C), cztery wieszaki (D), dwa siodełka podszalkowe (A), postument wagi (E) oraz dwie wskazówki.
historiawag.eu Waga ta podobnie jak waga typu Roberval pozwala na łatwe manipulowanie towarami i odważnikami a dodatkowo zapewnia dokładniejsze i powtarzalne wyniki ważenia. Uzyskano to wprowadzając jako przeguby panewki, noże oraz wieszaki minimalizujące opory tarcia i umożliwiające jednoznacznie wyznaczenie położenia równowagi. Parametry metrologiczne umożliwiły legalizację tych wag co przyczyniło się do powszechnego ich stosowania. Były one masowo produkowane przez wiele firm w tym również w Polsce. Największymi polskimi firmami pierwszej połowy XXw były fabryki W.Hessa, J.Caudra, Ideal z Lublina oraz J,Sperlinga z Warszawy. Produkty tych firm eksploatowane były w kraju i eksportowane do wielu krajów na całym świecie. Jeszcze obecnie można znaleźć wiele znakomicie zachowanych i funkcjonujących egzemplarzy z początku XXw. Wiele z nich posiada interesujące, ozdobne postumenty przedstawiające głowę lwa, orła oraz syrenki. Wskazówki wyznaczające położenie równowagi również zawierają ciekawe, ozdobne często wykonane z mosiądzu głowy łabędzi, kaczek skierowane do siebie dziobami. Szale tych wag najczęściej wykonywano z mosiężnej, miedzianej lub stalowej blachy. Część produktów posiadała tzw. szalką odważnikową w postaci płaskiej blachy, przymocowanej na stałe do siodełka wagowego. Szalka to służyła do stawiania odważników równoważących ważony towar. Druga szalka tzw. towarowa w postaci miski służyła do układania w niej ważonego towaru. Szalka ta z założenia zawsze musiała być zdejmowana. Kolekcje wag typu Beranger są bardzo bogate, zawierają wiele ciekawych okazów, które mogą stanowić materiał do obszernego albumu upamiętniającego kunszt artystyczny i wagarski kończącej się epoki wag mechanicznych.
Fotografie przedstawiają doskonale zachowane egzemplarze wag systemu Berangera.
historiawag.eu

historiawag.eu

Księgarnia Chrześcijańska księgarnia

Główny Urząd Miar w Warszawie

Urząd administracji rządowej, właściwy w sprawach miar i probiernictwa. Zbiory muzealne GUM

Muzea posiadające zbiory wag i odważników

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Prywatne kolekcje

Marek Sandecki >- piękny zbiór wag i odważników

Ciekawostki kolekcjonerskie

Waga Rademachera - opis Radosław Skowron

Czy wagi to antyki - opis Jerzy Mikoszewski

© Copyright 2010 Historiawag |  Design by:Zkwiat |

Żadna ze stron nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych. Przetwarzanie i publikacja wyłącznie za zgodą autora stron WWW !